2025/05/11 Érsekcsanád-vajastoroki duzzasztó-Érsekcsanád (cca. 20 fkm)
Ha érdeklődtök a Vajas-fok iránt, biztosan korábbi beszámolók is eljutottak hozzátok. Érdemes ezeket átolvasva nekivágni a víznek, felkészülve az élményekre is. Eveztünk már Dusnokról indulva Bajára, aztán az ósükösdi gátőrháztól indulva Dusnok irányába, de most az érsekcsanádi gátőrháztól startolva a vajastoroki duzzasztóig vitt az utunk. Mindegyik útvonal gyönyörű, a májusi tavaszban pedig kifejezetten. A vízi növények ebben az időszakban még engedik az evezőket, de ezen a nyár közepe valószínűleg már szorítani fog.
A Vajas-fok Kalocsáról indul és Érsekcsanádnál torkollik a Dunába (cca. 52 fkm). Ez a leghosszabb távolsága (nekünk még Kalocsa-Dusnok 25 fkm-e hiányzik a bakancslistából, aztán kijelenthetjük, hogy egy újabb dél-Duna ágat barangoltunk be).
Ezt a túrát a Lassú Nyúl Vízitúrák szervezésében eveztük végig, amolyan beevező túraként. A kenut – ahogy több, mint egy évtizede – a bajai Bárka Pihenőház lelkes csapata biztosította. A digitális navigációnak köszönhetően gond nélkül megtaláltuk az érsekcsanádi gátőrházat. Ideiglenesen a füves lapospart mellett parkoltunk, itt tettük vízre a kenut. Két és fél óra evezés után értük el a vajastoroki duzzasztót. Gazdag madárvilág (barna rétihéják, hattyúk, gémek, bakcsók, kócsagok, nádi rigók stb.) és változatos növényzet kísérte utunkat, mindennemű akadály nélkül. A víz szintje a duzzasztóknak köszönhetően szinte állandó és kristálytiszta. A duzzasztó csak kissé volt nyitva, így minimális sodrással szemben tettük meg a távot. A kanyargó kis folyót nádas, tölgyes, nyárfák és fűzfák színesítették – utóbbinak hála, friss sárga gévagombát is szedhettünk. Elhagyatott stégeken pótoltuk az elvesztett kalóriákat, de a kiszállást segítették a hídpillérek lábainál felvezető lépcsők is. Négy híd halad át ezen a távon a Vajason, az utolsónál mindenképp célszerű pihenni – ez a duzzasztó előtt cca. 2 fkm-rel van. A duzzasztónál nem egyszerű a kiszállás, de ha sikerül, nagyon érdekes látványt nyújt a felvíz és alvíz találkozása. Ezt a hatást a vízen úszó hófehér nyárfa szöszök csak fokozni tudták. A kenut itt sajnos nem lehetett átemelni az Ósükösd-Dusnok ágra, mert a felhúzott kerítés ezt kizárta, DE cca. 200 méteres séta vitt az ósükösdi gátőrházig – érdemes az itt épült zsilipet is meglátogatni.
Ugyanezen a távon indultunk vissza a beszálló ponthoz – szumma hat óra alatt – kényelmesen leevezve a 20 fkm-t.
De, jöjjenek a fotók!









Szöveg és fotó: Somogyvári Rita