Egy korábbi cikkünkben (2020) írtunk arról az állásfoglalás kérésről, amit az EDUVIZIG igazgatóságához intéztünk azzal kapcsolatban, hogy a Duna Szigetközi Mellékágrendszerének épített műtárgyai milyen feltételekkel használhatóak vízitúrás célokra (lemehetünk vagy sem?)

Több nyilvános beszámoló kering mostanában a közösségi médiában különböző zúgókon való lehaladásról, különösen azért, mert a dunaremetei híd alatt vadvízi edzőpálya épül, így megszaporodtak az itt evező vízitúrások.

Ismét megkérdeztük a EDUVIZIG Igazgatóságát, változott-e a helyzet 2020 óta. Íme a válasz:

A Szigetközi Hullámtéri Vízpótló Rendszer műtárgyainak használatával kapcsolatos kérdését megkaptuk, melyre a következő választ adjuk:
A 2020-ban kiadott állásfoglalásunk a hullámtéri műtárgyak használatával kapcsolatosan változatlan, azaz: A vízpótló rendszer műtárgyainak elsődleges funkciója a rendszer működőképességének fenntartása, az üzemrend szerinti megfelelő vízállapotok biztosítása. Ehhez a műtárgyak folyamatos
karbantartása elengedhetetlen, melyet Igazgatóságunk kollégái végeznek.

Ezen felül a műtárgyak indokolatlan megközelítése, és azok üzemszerű használatától eltérő igénybevétele baleset-, és életveszélyes.

Minderre hajózási és egyéb figyelmeztető táblák hívják fel a vízen közlekedők figyelmét. A vízi közlekedés rendjéről szóló 57/2011. (XI. 22.) NFM rendelet 1. számú mellékleteként kiadott Hajózási Szabályzatban szereplő vízi közlekedést irányító jelekben foglaltak minden hajózó személy által kötelezően betartandók. A műtárgyakra, ahol a vízi közlekedés tiltott a vonatkozó jelzések (A.1 – Áthajózni tilos tábla) kihelyezésre kerültek.

Áthajózni tilos

A táblák a vízjárás változékonysága és a helyenként magas áramlási sebességgel járó érkező uszadékok miatt sérülhetnek, rongálódhatnak, de bekövetkezhet ez akár szándékos rongálás, eltávolítás miatt is. Ezek karbantartását, valamint a hiányzó táblák pótlását Igazgatóságunk folyamatosan végzi.

Nem képezi Igazgatóságunk feladatát a műtárgyak élvezeti célú igénybevételének ellenőrzése, tekintettel arra, hogy üzemeltetési, fenntartási feladatokat látunk el, hatósági (büntetési) jogkörrel nem rendelkezünk. Ez a megfelelő hatósági jogkörrel rendelkező társszervek (Rendőrség, Vízi Rendészet, Vízügyi vagy Természetvédelmi Hatóság) kompetenciája.

A Sorjási bukó vonatkozásában egyedi kérelemre történik vizsgálat, mely a rendeltetésszerű használaton kívül egyéb igénybevételre vonatkozóan külön engedélyezési eljárás keretében kerülhet engedélyezésre. Amennyiben engedélyezésre kerül, az Engedélyes külön kitáblázással és egyértelmű jelöléssel fogja azt kommunikálni az ágrendszer használói számára.

Tisztelettel:
Németh József
igazgató

A kérdező: Klemencz Henrik MAVITUSZ elnök.